O rasie

KOTY RAGDOLL

Rasa Ragdoll została wyhodowana w latach 60-tych w Kaliforni w USA. Odkrywczynią i właścicielką pierwszych kotów rasy Ragdoll jest Ann Baker — hodowczyni persów z miejscowości Riverside. Dziś powszechnie uznaje się, iż ragdolle są rasą wywodzącą się z skrzyżowań kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich.

Ragdoll znaczy „szmaciana lalka” i tak właśnie zachowują się te koty po wzięciu na ręce przez osobę, której ufają — ich mięśnie wiotczeją i koty bezwładnie zwisają. Są jednymi z największych kotów — kotki są mniejsze i osiągają od 4-6kg, zaś koty od 7-10kg. Rosną powoli, a dojrzałość osiągają w wieku 3-4 lat. Dorosły kot ma tylne kończyny dłuższe niż przednie, co powoduje typowy dla ragdolli chód. Futro jest bardzo miękkie, jedwabiste i gęste, najlepiej średnio długie, gdyż należą one do grupy kotów półdługowłosych. Oczy duże i owalne muszą być niebieskie — im ciemniejsze tym lepiej.

Są trzy standardowe wzory kolorystyczne ragdolli: colourpoint, mitted oraz bicolour: koty o umaszczeniu bicolour mają charakterystyczną odwróconą literę „V” na pyszczku, która jest zawsze koloru białego. Białe są również łapki, brzuch i klatka piersiowa.

Koty o umaszczeniu colourpoint mają maskę, łapki, uszy oraz ogon w odpowiednich oznaczeniach kolorystycznych, np. niebieskiej, liliowej, seal, czekoladowej, kremowej, rudej czy szylkretowej. Poduszeczki są ciemnego koloru.

Koty o umaszczeniu colorpoint mitted mają dodatkowo biały podbródek oraz białe skarpetki na przednich i tylnych łapkach. Poduszeczki łap są koloru różowego.

Charakter

Ragdolle są bardzo spokojne, delikatne, umiarkowanie aktywne (nazywane często podłogowymi — w miarę rozwoju coraz bardziej leniwe i nie wskakują na wyższe partie mebli) i przyjazne. Szukają kontaktu z człowiekiem i chętnie pozwalają się nosić na rękach, zupełnie się odprężając.3Ragdolle szybko zżywają się ze swoimi właścicielami i mocno się do nich przywiązują. Nie wyciągają pazurków, są doskonałymi przyjaciółmi dzieci.

Są ciche, a delikatne dźwięki, które wydają są przyjemne dla ucha. Nie są ostrożne, ani nie potrafią się zachować agresywnie i skutecznie bronić, to jednak posiadają zdrowy instynkt i rozwiniętą inteligencję. Ze względu na brak agresji żyją w zgodzie z innymi zwierzętami. Znakomicie przystosowują się do małych mieszkań.